Apraksts
Darba saturs: Florists ir augu kārtošanas un dizaina (mākslinieciskās konstruēšanas) speciālists, kurš no ziediem, augiem un dažādiem palīgmateriāliem veido kompozīcijas, pušķus, vainagus, noformē telpas gan ar grieztajiem un mākslīgiem ziediem un to kompozīcijām, gan ar dzīvajiem augiem. Lai augus sagatavotu darbam, saņemot ziedus, florists tos atdzirda, nogriež kātus ar asu nazi slīpā griezumā un noņem apakšējās lapas. Ja florists strādā arī par pārdevēju, tad viņš seko ziedu sortimentam un regulāri to papildina - skatās, lai pārdošanā vienmēr būtu dažādu stilu un lielumu ziedu pušķi, ja klāsts jāpapildina - izveido jaunus ziedu pušķus, kā arī atjauno griezto ziedu kātu griezumus un nomaina ūdeni ziedu vāzēs. Florists arī izpilda pasūtījuma darbus, veidojot ziedu kompozīciju vai nu uzreiz, klientam klātesot un izvēloties kompozīcijas sastāvdaļas, vai arī pieņem pasūtījumu, kompozīcijas izgatavošanai uz kādu konkrētu laiku vai dienu. Pirms kompozīcijas izgatavošanas viņš noskaidro pasūtītāja vēlmes: kādam mērķim pasūtījums domāts, piemēram, pasniegšanai sievietei, bērnam vai vīrietim, vai arī lai rotātu automašīnu, svinību galdu vai telpu, izzina klienta gaumi un krāsu izjūtu, tad, atbilstoši gūtajai informācijai lemj par augu un dekoratīvo elementu izvēli un pielietošanu. Ja klients pasūta telpu dekorējumu kādam svinību gadījumam, florists vispirms apskata šīs konkrētās telpas, lai uzzinātu vai ziediem būs jāatrodas, piemēram, gaišās vai ēnainās, vēsās vai siltās telpās, kas būs noteicošie faktori ziedu izvēlē. Tad viņš uzskicē iespējamos rotājumu variantus un ar pasūtītāju vienojas par viņam tīkamāko dekorējumu. Ja telpa tiek dekorēta ar dzīvajiem ziediem, tad darbs tiek veikts svinību dienā, ja - ar mākslīgajiem ziediem vai sausajiem augiem, tad darbus var darīt arī agrāk, kad vien telpa ir brīva. Lai spētu izveidot daudzveidīgākas un interesantākas floristikas kompozīcijas, florists nereti arī pats dodas dabā, lai savāktu dažādus neparastus augu materiālus, piemēram, saknes, ziedlapas, koku augļus vai klūgas. Savukārt, lai izgatavotu liela apjoma darbus, kad kompozīcijām nepieciešami karkasi, florists materiālus pērk būvmateriālu un dārzkopības veikalos.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums: Florists darbā lieto dažādus instrumentus, piemēram, nazi un florista šķēres, asknaibles - stieplīšu nokniebšanai, līmi, karsto līmi, šķēres, īlenu, kā arī - palīgmateriālus, piemēram, zaļās un sausās oāzes ķieģelīšus, stieples, dekoratīvās lentes, dabas šķiedras, pērlītes, sveces, dekoratīvos traukus, lapu spīdumu, krāsas, bet visvairāk florists izmanto dabā esošus palīgmateriālus, piemēram, lapas, sūnas, čiekurus, sēklas, sausos augus un zarus, klūdziņas, akmentiņus.
Darba apstākļi: Florists strādā telpās - darbnīcā, veikalā pie letes vai speciālā vietā, bāzē, kā arī dabā, kur viņš vāc attiecīgos palīgmateriālus, piemēram, sūnas, koku augļus, zarus, saknes, smilgas. Veikalā vai bāzē florists strādā astoņu līdz divpadsmit stundu darba dienu pēc iepriekš saskaņota grafika. Svētku, lielu pasūtījumu laikā jāstrādā virsstundas, kā arī brīvdienās. Ziedi, augi, to smarža un sula, augu aizsardzības līdzekļi, lapu spīdums un krāsas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Darba iespējas: Florists var strādāt, valsts iestādēs un privātos uzņēmumos, piemēram, ziedu veikalos, bāzēs, viesnīcās, gan arī kā pašnodarbināta persona. Ziedu veikalos florista darbs nereti tiek apvienots ar pārdevēja darbu.
Nepieciešamā izglītība: Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība floristikas pakalpojumos. Mācību ilgums - 4 gadi pēc pamatizglītības vai 2 gadi 6 mēneši pēc vidējās izglītības iegūšanas. Floristikas pamatus var apgūt specializētos kursos bez priekšzināšanām. Tie, kuri apguvuši visas tēmas un jūtas profesionāli labi sagatavoti, var kārtot eksāmenu un iegūt florista amata zeļļa kvalifikāciju. Florista izglītību var iegūt arī, uzsākot mācekļa gaitas, pie floristikas amata meistariem.
Iespējamais atalgojums: 142 - 711 EUR Atalgojuma apmērs atkarīgs no darba apjoma, sarežģītības, florista profesionalitātes.
Ko tu vari darīt jau šodien?: Vai tev patīk vērot darbus, ko ir veidojuši profesionāli floristi? Vai esi izjutis izaicinājumu izveidot kaut ko līdzīgu? Vai, atrodoties dabā, pievērs uzmanību interesantiem dabas veidojumiem? Floristam būtiska ir kompozīcijas un krāsu izjūta, attīstīta tēlainā domāšana, kas palīdz telpiski iztēloties veidojamo kompozīciju un darba galarezultātu.
1. Floristika ir radošs process, kurā daudz roku darba, tāpēc svarīgi attīstīt roku un pirkstu veiklību, precizitāte, kā arī pacietība. Jāprot ieraudzīt potenciālos materiālus saviem darbiem dabā. Sveicot draugus un tuviniekus, centies viņiem sagādāt pārsteigumu ar paša veidotām ziedu kompozīcijām. Līgovakara vai Adventes vainagu nepērc veikalā, bet izgatavo pats no dabā savāktiem materiāliem.
2. Zīmējot un skicējot attīstīsi gan kompozicionālās iemaņas, gan arī roku veiklību! Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla, tehniskā grafika, bioloģija un mākslas vēsture.
Informācijas avots: Nodarbinātības valsts aģentūra
Uzņēmumi profesijā
Labākie jaunieši profesijā
Profesijas, kurās Jūs varētu būt ieinteresēts
Virtuālā prakse
Uzņēmuma ieteiktās studiju programmas
SIA KKK
1 ieteikumi
FLORISTIKAS SPECIĀLISTS
Bulduru Dārzkopības vidusskola
- 4 uzņēmuma ieteikumi
Latvijas Roze
1 ieteikumi
FLORISTIKAS SPECIĀLISTS
Bulduru Dārzkopības vidusskola
- 4 uzņēmuma ieteikumi
EL-FLORA
1 ieteikumi
FLORISTIKAS SPECIĀLISTS
Bulduru Dārzkopības vidusskola
- 4 uzņēmuma ieteikumi
NIP
1 ieteikumi
FLORISTIKAS SPECIĀLISTS
Bulduru Dārzkopības vidusskola
- 4 uzņēmuma ieteikumi